Osman Ağa, Giresun'un Hacihüseyin mahallesindeki Ferudunzadeler ailesindendir. Babasi Haci Mehmet Efendi, Annesi Zeynep hanim olup ailesi ticaret ile ugrasmakta idi. 1912 yilinda balkan savasi basladigina Osman Aga ticaret isi ile ugrasmakta idi, babasi askerlik bedelini ödemesine ragmen O gönüllü birlik olusturarak savasa katildi. Savasta göstermis oldugu basarilarindan dolayi Yarbaylik rütbesine kadar yükseldi. Bu savaslarda sag dizinden yaralanarak Gazi ünvanini aldi. Giresuna döndükten sonra 1.Dünya savasina katilmis,Batum ve Harsit çayinda Ruslara karsi savasarak, Ruslarin Harsit çayini geçmelerini engelleyerek Tirebolunun isgalini önlemis. 
          Mondros Mütarekesinden sonra Belediye baskani olmus, Uzun yillar bereber yasayan Ermeni ve Rum isgalci çetelerinin belini gönüllüler kurarak kirmis. Bu Rum ve Ermeni isgalci çeteler,Osmanli hükümetine Osman Aga'yi sikayet ederek hakkinda tutuklama karari çikarttirmislar, Bunun üzerine Osman Aga, Sebinkarahisar bölgesine yerlesmis. 


          8 Mayis 1919 tarihinde Yunan Kizilhaç heyetini tasiyan bir Yunan gemisi Giresun'a gelir. Heyet 11Mayis 1919 tarihinde Taskisla'ya beyaz renkli Yunan Kizilhaç Bayragini asar, 5 Haziran 1919 Tarihinde ise Pontus bayragini asarlar. Bu olaylar üzerine Osman Aga , Harekete geçerek arkadaslari ile birlikte isgalcilerin bayraklarini indirip, yerlerine Türk bayragini asarlar. 
          Osmanli hükümeti tarafindan affedilen Osman Aga; Izmir ilinin Yunanlilar tarafindan isgal edilmesi üzerine, 17 Mayis 1919 tarihinde Giresun'da büyük bir miting düzenleyerek isgalci devletleri ve göz yumanlari protesto etmistir. 
          29 Mayis 1919 tarihinde Havza'da Mustafa Kemal Atatürk ile gizlice bulusmus. Bu bulusmadan sonra Atatürk'den aldigi emirler dogrultusunda hareket etmis, ayrica bu emirler kendisine güç verdigi için daha rahat hareket etmeye baslamis. 
          Erzurum Kongeresine Dr Ali Naci DUYDUK ve Ibrahi Hamdi Bey'i temsilci temsilci olarak göndermis. Giresun Askerlik Subesi Baskani Hüseyin Avni Alpaslan ve Jandarma Komutani Hamdi Bey ile anlasarak,Eylül 1920'de Giresun gençlerinden olusan 'GIRESUN GÖNÜLLÜLER TABURU'nu kurmustur. 
          Kurulan bu tabur ilk önce Ermeni saldirilarinda görev almis. 12 Kasim 1920'de Osman Aga Mustafa Kemal ATATÜRK ile tekrar bulusmus, Atatürkün korunmasi içi önce yanindaki on kisiyi, Daha sonrada Giresundan topladigi 100 kisilik muhafiz gurubunu Ankara göndermis. Bu sekilde Atatürkün ilk muhafiz birligi Giresunlulardan kurulmus. 
  
          Giresun'da GEDIKKAYA isimli bir gazete çikartarak, Milletin milli suurun'un olusmasini saglamaya çalismis. Bu çalismalari art niyetli kisiler tarafindan engellenmeye çalisilmis. 
          Giresun Müdafa-i Milliye Baskani ve Belediye Baskani sifatiyla Kasim 1920'de Ankaraya gitmis,Gerakli emirleri aldiktansonra Giresuna dönerek, 12 Ocak 1921 tarihinde 42. ve 47. Gönüllü Alaylarin kurulmasi çalismalarini baslatmis. 
          Mart 1921'deki Koçgiri ayaklanmasi Topal Osman Aga komutasindaki 47. Gönüllü Alayinin büyük katkilari ile bastirilmistir. 
          Çorum-Merzifon-Tokat ve Samsun havalisinde Rum ve Ermeni çetelerini tamamen kaldiran Osman Aga , komutasindaki Gönüllü Alyi ile birlikte Sakarya savasina katilmistir. Bu savasta 42. Alay, Tirebolu'lu Binbasi Hüseyin Avni Bey Komutasinda büyük kahramanliklar göstermistir, Taslitepe sirtlarini kanlarinin son damlasina kadar savunmuslar.Bu alayin tamamini sehit veren Osman Aga, Mangaltepe sirtlarinda büyük kahramanliklar göstermistir. 
          Trabzon milletvekili Ali Sükrü beyin ölümünden sorumlu tutulmus, 2 Nisan 1923'de çikan bir çatismada 40 yasinda iken vefat etmis 
          Mezari Giresun Kalesindedir.

GAZI TOPAL OSMAN( Epizodik )
-1884 Yilinda Giresun'un Hacihüseyin Mahallesinde dogdu. 
-1912 Yilinda Balkan Harbine gönüllü katildi. Sag dizinden yaralanarak sakat kaldi ve 'TOPAL' lakabi ile anilmaya baslandi.
-30 Kasim 1915'te gönüllü olarak Dogu Cephesinde Ruslara karsi savasti.
-Subat 1918'de Giresun Belediye Baskani oldu 
-Subat 1919 Yilinda Muhafazai Hukuk-u Milliye Cemiyeti Giresun Subesini kurdu. 
-1919 Yilinda Istanbul Hükümeti hakkinda tutuklama karari çikardi, Tutuklanmamak için Kesap ve Sebinkarahisar yöresine kaçti. 
-29 Mayis 1919'da Atatürk ile Havzada gizli olarak bulustu.  
-5 Haziran 1919'da Arkadaslari ile Pontusçu Rumlar'in Giresun'daki Rum Mektebine Astiklari Pontus bayragini indirdi.
-8 Temmuz 1919'da hakkindaki tutuklama karari Padisah Vahdettin tarafindan kaldirildi.
-Temmuz 1919 'da giresuna geri döndü ve tekrar belediye baskani ve muhafazai Hukuk-u Milliye Cemiyeti baskani oldu. 
-Temmuz 1919'da Osman Agaya Kaymakam Baki bey tarafindan basarisiz bir suikast düzenlendi. 
-Subat 1920'de 'GEDIKKAYA' gazetesini yayinlamaya basladi. 
-Eylül 1920'de Giresunlu gönüllüler ile Ermeni harekatini bastirmak üzere Kars'a gitti. 
-12 kasim 1920'de Giresun usaklari ile birlikte Ankara'da Atatürk'ün muhafizligina basladilar. 
-12 Kasim 1920'deOsman Aga ve 47. Gönüllü Alayinin Koçgiri Isyanini bastirmalari. 
-5 Agustos 1921'de Komutasindaki 47. Giresun Gönüllü Alayi Ankara'ya geldi. 
-Agustos 1922'de 42. ve 47. Gönüllü Alaylari Baskomutanlik, Sakarya Meydan Muharebesine katildilar. 
-2 Nisan 1923, Osman Aga 'nin ölümü ve Cumhuriyet Sehidi olmasi. 
-Nisan 1923, Osman Aga 'nin Giresun kalesine gömülmesi. 
-Mart 1925, Osman Aga'nin naasi anit mezara tasinmistir.